Archive for the ‘Nezařazené’ Category

La Fonera Wi-Fi router: hackujeme 0.7.1 r2

Thursday, July 31st, 2008

Je to už přes půl roku, co jsem na BAZHAR.blogu zveřejnil podrobný návod na hacknutí routeru La Fonera. Proč jsem se rozhodl La Foneru hacknout si můžete přečíst zde. Co tím získáte jsem popsal v dalším článku a demo nového firmware jste si mohli zkusit tady.

Návod s hackem měl poměrně úspěch, ale po čase se objevila skupina nešťastníků, kteří svou La Foneru dostali s novějším firmware, než jsem počítal. Návod tedy přestal fungovat. Nemohl jsem s tím prakticky nic dělat, protože bych k tomu potřeboval tuto novou verzi La Fonery. Před několika dny mi ale čtenář s přezdívkou Tchenda zapůjčil jeho router a já se tak díky němu mohl opět vrhnout do nových pokusů.

A tak jsem zase tady s novým podrobným návodem. Nějak jsem ale zlenivěl, takže si trochu usnadním práci. Návod je rozdílný jen v té části, kde popisuji zpřístupnění SSH. Dál se pokračuje stejným způsobem. Proto sem nakopíruji relevantní část textu z původního návodu. (more…)

Arthur C. Clarke

Thursday, March 20th, 2008
Arthur C. Clarke

mBank a já

Friday, January 25th, 2008

Mou první (a současnou) bankou je Komerční Banka. Je pověstná především svým internetovým bankovnictvím (které nedávno po letech konečně vylepšili a už i existuje způsob, byť stojí za… nic, jak se do něj dostat i z jiných systémů, než Windows).

Jsem vcelku bankovně nenáročná osoba, která od banky chce jen pár zcela základních věcí. A před pár měsíci přišla oficiálně na trh mBank. Nabízí prakticky všechno, co potřebuji a zdarma. Rozhodování nebylo dlouhé. Jeden týden jsem si o ní přečetl a hned druhý si „banku objednal“. Třeba někdy dostanu bohus, jako jeden z prvních majitelů ;-)

Velkým bonusem pro mě navíc je, že jejich internetové bankovnictví je pravým opakem KB. Generované stránky jsou vpodstatě obyčejné webovky bez problematickým kravin, jako ActiveX, Flash či JavaScript. Mají tak předpoklad fungovat téměř v čemkoliv a skutečně tomu tak je. InternetBanking mBank tak například krásně funguje v mobilním SafariiPhone/iPod Touch. (more…)

Koupil jsem si Pixelmator

Saturday, January 5th, 2008

Minulý týden jsem si koupil aplikaci Pixelmator (povedený web aplikace).

Už nějakou dobu jsem potřeboval nějaký rozumný grafický editor. Zkoušel jsem nainstalovat Gimp, který jsem používal na Linuxu, ovšem ihned po prvním spuštění jsem ho zase smazal. Nekoupil jsem si Mac, abych se koukal na hnusné aplikace. A Gimp pro Mac je skutečně hnusný. Věřte mi. A navíc – nikdy mi nevyhovovalo (ostatně jako mnohým jiným) podivné ovládání Gimpu.

A když jsem se tak rozhlížel po internetu, zjistil jsem, že zase tolik možností není. Jistě – je tu „zazračný“ Photoshop, ovšem má také zázračnou cenovku. Navíc na mě působí jako náročný moloch. Nabízí funkce, které já v životě nebudu potřebovat, jak už jsem řekl – nemám na něj a z hlouby duše se mi hnusí cenová politika Adobe.

Mým požadavkem je, abych s aplikací mohl vytvářet také věci, za které bych chtěl zaplatit.

A už v době, kdy jsem ještě neměl jablečný počítač, jsem se dočetl o Pixelmatoru. Vypadá oravdu hezky a nabízí to, co požaduji. Sice ani on nic neudělá s tím, že jsem v oblasti grafiky lehce beznadějný případ, ovšem u tohoto programu mám skutečně v úmyslu se ho naučit dobře ovládat (když už potřebuji něco jiného, než jednoduché ořezy, přechody apod., většinou pouze náhodně aplikuji různé vrstvy a filtry a nechám se překvapit výsledkem…). Z tohoto pohledu má zatím Pixelmator drobný problém – je to poměrně nový produkt a zatím jsem nezaregistroval, že by existovala nějaká učebnice, či něco podobného.

PixelmatorPixelmator

A cena? Pixelmator má na webu uvedeno $59. Nějaký čas jsem se rozhoupával, jestli si ho mám koupit (můj seznam věcí, které chci a ještě na ně nemám je docela dlouhý), ale nakonec jsem se rozhodl – editor jsem nutně potřeboval (snažil jsem se nechat vzhled stránek, které teď dělám, až na konec, ale už to nešlo protahvat…) a tak jsem se pustil do nakupování.

Je to vcelku jednoduché. Na stránkách Pixelmatoru se vyplní formulář (na můj vkus docela zvědavý…) a vybere se způsob platby. Ja jsem zvolil, pochopitelně, PayPal, protože je velmi svižný (licenční kód dorazí do e-mailové schránky během jednotek minut – já čekal necelou minutu) a nemusím mít starosti s vyplňováním čísla bankovní karty atp. A teď přišlo překvapení – protože jsem zadal ve formuláři jako bydliště (po pravdě) „Czech Republic“, automaticky mi to k ceně připočítalo i 19% DPH. Cena tedy poskočila na něco málo přes $70. Zaskřípal jsem zuby a chvíli uvažoval, jestli nemám změnit bydliště na „mou“ adresu v Oregonu (stejně tam „bydlím“ kvůli iTunes Store). Nakonec jsem to ale nechal být.

Při aktuálním kurzu koruny na PayPal mě tak Pixelmator vyšel na 1278,– A to je velmi dobrá cena za program, který se stále velmi rychle vyvíjí a další verze (pochopitelně zdarma) obsahují vždy množství nových funkcí.

Pixelmator - logo

Zkontrolujte si, zda Vás ČEZ neokrádá (?!)

Saturday, September 8th, 2007

Platíte ČEZu za elektřinu? Pak si zkontrolujte na účtu, jaký máte tarif. Tato velmi oblíbená energetická společnost má totiž v rukávu nový trik.

Vpodstatě bez vědomí zákazníka totiž mění tarif „Basic“ na „Comfort“ (bylo to maskované v letáku „Oranžový průvodce“). Jaký je rozdíl? V tarifu „Comfort“ máte možnost telefonovat (ovšem za poplatek) na jejich zákaznickou linku. Jo a ještě maličkost – za tuto vymoženost si účtují na každé faktuře poplatek necelých 150 korun.

Jiné rozdíly? Žádné! Za elektřinu zaplatíte stejné peníze. Jediný rozdíl je, že když po nich budete příště něco chtít jinak než e-mailem, naúčtují si poplatek 40 Kč. Já osobně jsem po nich teda nikdy nic nechtěl (opominu-li mé nadávky na to, aby už konečně zapnuli proud – plus navíc jejich „vteřinové“ výpadky jsou vážně cool; UPS mi píská několikrát do měsíce).

A co tedy dělat? Využijte (vámi předplacenou) zákaznickou linku 840 840 840 a zeptejte se sami. Na tomto čísle můžete tuto velmi chudou firmu, která už neví, jak by jinak ze zákazníků vytáhla peníze, připravit o její nový zdroj příjmů. Prostě přejít zpět na tarif „Basic“.

Doporučuji o této luxusnosti informovat i ostatní.

BTW: potíže s elektřinou mohou dopadnout i slušným záchvatem zuřivosti (autorem je Petronius)

OPRAVA: Byl jsem upozorněn, že uvedenou částku si ČEZ neúčtuje měsíčně, ale ročně. Za chybu se omlouvám.