Archive for the ‘Mac OS’ Category

Mac OS X 10.5.4 a Axesstel MV110

Tuesday, July 1st, 2008

Před hodinkou (v době psaní…) byla uvedena nejnovější aktualizace Mac OS X Leopard – 10.5.4. Oproti předchozímu update je tento mnohem skromnější – já stahoval pouhých 59Mb.

10.5.4 by mělo být zaměřené hlavně na opravy, další zvýšení stability a aktualizace zabezpečení (+ přidává podporu RAW formátu pro další fotoaparáty). Dle popisu je hlavní aplikací, které se update týká, iCal.

Aktualizace vychází pouhý měsíc po té předchozí. Je to také verze systému nutná pro používání iPhone 3G.

Na MujMac.cz jsem v článku o CDMA modemu Axesstel MV110L/H slíbil, že zde budu pravidelně psát, jestli je zařízení s novou aktualizací kompatibilní.

Mac OS X Leopard 10.5.4

Tak tedy – můžete směle aktualizovat. Modem funguje dle očekávání bez problémů dál.

Mac OS X 10.5.3 aktualizace (co na to CDMA modem?)

Wednesday, May 28th, 2008

Pravověrní jableční uživatelé, kteří vždy sledují aktuální dění ve světě Apple to pochopitelně už vědí – před cca hodinou byla vydána nová, velmi očekávaná, aktualizace současného operačního systému Mac OS X Leopard s číslem 10.5.3.

Zatímco předchozí update byl v duchu vyladění chování a možností některých komponent, 10.5.3 se pro změnu zaměřuje na stabilitu a opravu vad na kráse. Já jsem úspěšně aktualizoval ihned po zobrazení update a zatím mohu potvrdit, že mi vše funguje správně a bez problémů.

Vzhledem k času, který si Apple na dokončení této verze dal, věřím, že se jedná skutečně o aktualizaci, která dovede Leoparda v oblasti stability tam, kde byl Tiger (sem tam se ještě nějaká chybka najde). To ovšem ukáže až čas. Třeba se pletu a příští týden budu za blbce ;-)

Dnes vyšel můj článek s návodem, jak zprovoznit CDMA modem Axesstel MV110H/L v našem milovaném systému a já jsem slíbil, že budu pravidelně reportovat funkčnost tohoto zařízení s novými aktualizacemi. Tak tedy:

Funguje (dle všeobecného očekávání).

Je tomu tak. Můžete aktualizovat systém a funkce modemu nebudou ovlivněny. Vzhůru do toho (pokud tedy nepatříte k chudákům, co jsou odkázáni na českou lokalozaci…).

Axesstel MV110H/L - aktualizace ovladače 1.1

Wednesday, May 28th, 2008

minulém článku jsem vás nudil teorií, teď přidám něco praktičtějšího.

Právě jsem totiž nahrál na cdma.bazhar.cz aktualizovanou verzi instalačního balíčku. Samotný ovladač zůstal beze změn. Pouze jsem doplnil uninstaller pro odstranění ze systému. Neměl jsem ho kde vyzkoušet a tak jsem si po zralé úvaze tipnul a na 99% bude funkční.

Také jsem doplnil do balíčku i stručný postup instalace (+ odkaz na podrobnou instalaci na MujMac.cz). Je lepší postupovat podle podrobné verze, ale kdyby se někdo dostal k souborům jiným způsobem (třeba přes Google), aspoň tam něco bude.

V příští aktualizaci chystám překlad stručného návodu do Angličtiny, protože je tu reálná šance, že ovladač bude hledat i někdo jiný, nehovořící kódovací šifrou „Čeština 1.0“ (i když byla už prolomena Google Translatorem).

Pro ty, kteří již soubor stáhli, se tedy nejedná o nic důležitého. Balík pro odinstalování si můžete stáhnout kdykoliv v budoucnu.

Axesstel MV110H CDMA a Mac OS X? Ano!

Wednesday, May 28th, 2008

Upozornění: Slabší jedinci mohou při čtení tohoto článku usnout.

Minulý týden jsem dostal ve výhodné akci k mému novému ADSL připojení i CDMA modem Axesstel MV110H. Po mobilním připojení jsem toužil už hodně dlouho a tímhle jsem si to splnil. Není nic horšího, než být několik hodin zavřený v prostředku hromadné dopravy a nemít do čeho rejpnout.

Bohužel po prvním připojení Axesstelu k mému MacBooku se stalo přesně tohle: nic. Ovladače pro Mac OS X se také nekonali. O problémech s tímto modemem jsem už dřív věděl, ale moc jsem tomu nevěnoval pozornost. Když jsem ho objednával, říkal jsem si, že už to byla hodně dlouhá doba a někdo na tom jistě zapracoval.

Spletl jsem se. Nakonec jsem si musel tedy patřičný „ovladač“ (vzhledem k principu, na kterém takové „ovladače“ v Mac OS X fungují, je trochu nesprávné tomu říkat ovladač) vyrobit sám. Pokud spěcháte a chcete tento ovladač použít, můžete tento článek přeskočit (pokud vás nezajímají „zákulisní“ informace z výroby). Právě dnes mi vyšel na MujMac.cz článek, ve kterém podrobně popisuji instalaci a dávám k dispozici i potřebné soubory (před nějakým časem jsem totiž dostal nabídku do MujMac.cz psát a konečně jsem se dokopal k něčemu vhodnému pro tuto příležitost). Následující řádky spíše vypráví „story“ mého hledání a nemusí být pro každého zajímavé. (more…)

Blokace reklam v Safari - co použít?

Monday, April 7th, 2008

Ačkoliv jsem velký fanda Opery, už týden používam Safari. Dalo to sice docela dost práce rozředit většinu funkcí Opery mezi další programy a některé vlastnosti mi chybí, ale celkově jsem spokojený.

Proč jsem přešel nedokážu pořádně vysvětlit. Safari má v sobě nejspíš mou oblíbenou „apple-vlastnost“ – integraci. U Opery nebylo možné například synchronizovat záložky s iPhone. Jestli je to řešení napořád, nevím. Stále dychtivě očekávám Operu 9.5 (už příliš dlouhé čekání je nepochybně jeden z důvodů mého „úskoku“ k Safari) a až ta chvíle nastane, budu mít nejspíš velké dilema. Nicméně nic mi v takovém případě nebrání vrátit se.

Co jsem ale v Safari doteď nevyřešil je blokování reklam. Mám na webovou reklamu dost specifický názor a Opera byla (a je) jediný browser, který se chová přesně podle mých představ. (more…)

Recenze Apple Mighty Mouse

Sunday, April 6th, 2008

Je to přes měsíc, co jsem vlastníkem Apple Wireless Mighty Mouse. Během té doby jsem ji každý den mnoho hodin používal a myslím, že nastal čas na recenzi. Jako vždycky se budu snažit popsat detaily, kterých si při přečtení technické specifikace nevšimnete.

Wireless Mighty Mouse jsem koupil prakticky bez toho, abych ji měl předtím v ruce. A to i přesto, že jsem věděl o spoustě lidí, kteří ji doslova nesnáší. Kupoval jsem tak vlastně zajíce v pytli. Vyplatil se mi ten risk?

Jak už jsem řekl v minulém článku, Mighty Mouse buď milujete, nebo nesnášíte. Nemůžete k ní být neutrální. Po více než měsíci s jablečným hlodavcem mám už i já jasno. Miluji jí. Samozřejmě má více záporů, než libovolná jiná myš, ovšem má také některé neocenitelné klady a celkově je to pro mě výborná myš, která splnila mé požadavky.

Wireless Mighty Mouse scrolling

Když to porovnám s Microsoft Basic Optical Mouse 1.0A (měl jsem ji před MM – viz. pův. článek), začal bych asi u té nejpatrnější výhody – kuličky. Při používání Optical Mouse jsem měl na MacBooku nastavený aktivní trackpad. Když jsem potřeboval hodně scrollovat (a to jak do stran, tak také vertikálně), vždycky se mi vyplatilo myš pustit a použít ho. Dvouprstové scrollování v horizontálním i vertikálním směru je překvapivě přesné a hlavně rychlé. S Wireless Mighty Mouse mám trackpad vypnutý. Nepotřebuju ho. Kulička je jeho plnou náhradou. Scrolluje rychle ve všech směrech (tedy stejně jako trackpad i šikmo). Je malá, ale možná právě proto se tak pohodlně ovládá. (more…)

eBay: Mac OS X Leopard

Wednesday, March 26th, 2008

Asi týden po tom, co jsem rozbalil Mighty MouseeBay, jsem nakupoval znova. Tentokrát byla řada na aktualizaci mého softwareového vybavení – operačního systému. Zatím jsem to odkládal, protože s Tigerem jsem byl velmi spokojený a tak jsem si ho chtěl „užít“ co nejvíc, ale jednou to přijít muselo.

Ačkoliv je i česká cena retail balení Mac OS X v porovnání s Windows výborná, pokud se podíváme, za kolik peněz se dá sehnat v USA, úsměv rychle přejde.

Já jsem 3600 korun neměl a ani se jich nechtěl zbavit za „potisklou placku“, rozhodl jsem se tedy koupit Leoparda na eBayi. Našel jsem jednoho člověka, co nabízel ještě originálně zabalený (včetně fólie) 10.5 (tedy médium, které ještě neobsahuje 10.5.1 resp. 10.5.2) a především bych ochotný posílat „worldwide“.

Po téměř infarktovém závěru aukce se mi podařilo „šelmu“ vyhrát za cenu $88.50 + $17.10 za poštovné. Bohužel mu trvalo dalších 5 dní, než zboží poslal (také jsem mu dnes dal v podrobném hodnocení za rychlost nízké hodnocení). Nicméně Leopard je opravdu přesně podle popisu – originálně zabalený (koupený 26. 7. 07 v CompUSA).

eBay + Mac OS X

Tento člověk prodává Mac OS X docela často, takže pokud máte zájem, tady je na něj odkaz. Momentálně má k prodeji úplně to samé. Navíc, narozdíl od mé aukce, teď nabízí možnost „koupit hned“ a to za rozumných $90 + poštovné (stále nabízí posílání i do ČR). (more…)

Invertujte si Mac OS X!

Sunday, March 2nd, 2008

Mám to pro vás takový tip pro Mac OS X. Využitím si přesně jistý nejsem (ikdyž to třeba k něčemu užitečnému je… já si teď na nic nevzpomínám – dost možná pro zrakově postižené – kdyžtak mě poučte v komentářích).

Mac OS X je zkrátka schopný přepnout kompletně celý grafický výstup do inverzních barev. Vypadá to docela zajímavě (= cool). Celý zázrak se dá aktivovat stiskem control+option+com­mand+8 (zkrátka všechny klávesy vlevo od mezerníku kromě „fn“ a 8). Stejným způsobem se vrátíte zpátky do „normálna“.

Původně jsem chtěl nabídnout screenshot, ale budete se muset spokojit s výřezem fotografie obrazovky – Mac OS X evidentně invertuje obraz až skutečně na výstupu grafické karty (což je dobře) a tak pokus o screenshot vrátí „normální obraz“.

Tady je:

Mac OS X inverze

P.S.: Ikdyž… může to být dobré pro psaní delších textů – třeba večer.

Opera Browser a Mac OS X

Wednesday, February 27th, 2008

Už kdysi jsem tu psal o tom, jak je Opera skvělý (nejen) prohlížeč internetu. Tehdy jsem ovšem měl Linux/Windows variantu. Je to nějaký ten čas, co používám Mac OS X (mé prvotní nadšení stále neopadá) a Opera je tu se mnou stále…

Tenhle článek rozhodně nebude seznamem funkcí, které Opera má. Mnoho z nich jsem popsal kdysi v předchozím článku a ty, na které jsem zapomněl, zmíním až příjde dlouho očekávaná Opera 9.5 Kestrel. Teď se spíš zaměřím na současnou 9.26 – ta má pro jablečné uživatele docela zásadní význam.

Do doby, než příjde zmiňovaný Kestrel, který přínese značné množství novinek, zrychlení a, především pro Mac uživatele, mnohem lepší look&feel, si musíme vystačit se současnou verzí.

Opera byla dosud v Mac OS X takovým chudým příbuzným. Nejviditelnější slabinou byl (je) vzhled. Největším problémem stabilita. (more…)

Více RAM pro můj MacBook

Wednesday, February 13th, 2008

Včera jsem zavítal do nejmenovaného internetového obchodu (dobře… CzechComputeru) a zhrozil se – po velmi příjemně dlouhé době klesajících cen se zdá, že začínají opět růst.

Upgrade mého MacBooku jsem plánoval už dlouho, ale pokaždé mi do toho něco (finančně) vlezlo a protože původní 1GB je pro běžnou práci s Mac OS X dostatečných, musela nová paměť počkat.

Růst cen mě ale vyburcoval a tak jsem se rozhoupal a koupil. Původně jsem uvažoval o klasice – 1+1GB, ale nakonec jsem se rozhodl jinak. Vycházím z toho, že v dnešní době už nikomu 2×512MB za rozumné peníze neprodám (pokud by však někdo o originální 2×512MB paměti měl zájem a byl ochotný za ně dát aspoň 400,–… ozvěte se). Je tedy lepší si je nechat a využít z nich pokud možno maximum. Měl jsem tedy už nějaký čas jasno, že koupím rovnou 1×2GB modul. Z původních v notebooku jsem vyměnil jenom jeden a dostal tak velice hezkých 2.5GB RAM.

Mac OS XMac OS X

Při běžném prohlížení webu apod. pochopitelně není ve výkonu před/po rozdíl, ovšem při plném využití už je rozdíl velmi výrazný. Správa paměti v Mac OS X je skvělá a stačí chvilka, aby celou paměť využil. (more…)